Jak przygotować mieszkanie pod wynajem? Praktyczne porady

Data: 15/01/2024

Myślisz o przeznaczeniu nowo zakupionego lokum na wynajem? A może już od dawna prowadzisz taką działalność, ale zastanawiasz się nad remontem lub rearanżacją? Sprawdź, jak przygotować mieszkanie pod wynajem krótko- i średnioterminowy, aby mieć jak najwięcej klientów. Znaczenie ma nie tylko sposób umeblowania, ale i wystrój oraz drobne dodatki, które umilą pobyt gościom.

Przygotowanie mieszkania pod wynajem: najważniejsze kwestie

Przeglądając oferty apartamentów na wynajem, podróżujący zwracają przede wszystkim uwagę na lokalizację mieszkania, jego rozmiar i układ pomieszczeń. Jednak to nie wszystko! Wybierając się w podróż – bez względu na to, czy chodzi tylko o kilkudniowy wypad, czy dłuższe wakacje – chcą też przebywać w estetycznie urządzonym miejscu, które zaopatrzone jest we wszystkie akcesoria niezbędne do komfortowego nocowania i ciekawego spędzania czasu w ciągu dnia.

Gustownie urządzone apartamenty, posiadające niezbędne wyposażenie i dodatkowe udogodnienia będą generowały większe zyski niż lokale nieodpowiadające oczekiwaniom klientów. Stąd właściwe przygotowanie mieszkania to inwestycja, która zdecydowanie zwróci się w dłuższej perspektywie. 

Jak urządzić mieszkanie na wynajem? Wystrój i styl

Klienci mocno zwracają uwagę na ogólny wygląd mieszkania, jego standard, ale też styl. Dużą popularnością cieszą się dziś wnętrza w stylu boho, industrialnym, japandi czy glamour. Nadanie mieszkaniu charakteru odpowiedniego danemu stylowi, z pewnością przykuje uwagę wielu turystów, generując spore zainteresowanie nieruchomością. 

Jedną z cenniejszych rad dla właścicieli mieszkań na wynajem jest to, aby wystrzegali się wnętrz rodem z PRL-u. Stare „babcine” meblościanki, tapczany, masywne fotele – to wszystko negatywnie wpłynie na popularność mieszkania. Styl vintage jest jak najbardziej w porządku, pod warunkiem że stare wnętrze przejdzie gruntowną renowację, a meble z PRL-u będą tylko uzupełnieniem nowoczesnego wystroju. Ważne jednak, aby były one spójne z całością.

Prostym sposobem na renowację mieszkania na wynajem krótkoterminowy jest zadbanie o stan ścian i sufitów. Pomalowane na jasny kolor, dadzą natychmiastowy efekt odświeżenia. Świetnym wyborem, oprócz klasycznej bieli, będą neutralne odcienie beżu i jasne szarości. Te kolory odbijają światło, dzięki czemu wnętrze będzie dobrze doświetlone. W rezultacie wyda się czystsze, przestronne i optycznie większe. Wciąż modne są też pastelowe ściany w ciepłych oraz naturalnych odcieniach, które nadadzą niezwykłej przytulności całemu mieszkaniu.

Drobiazgi mają znaczenie

Przy urządzaniu mieszkania istotnym elementem są dodatki i dekoracje. Tu warto kierować się lokalizacją apartamentu. Jeśli np. jest on w górach, postaw na drewno, obrazy z tamtejszymi krajobrazami i folklorystyczne wzory tkanin. Mając mieszkanie na wynajem w nadmorskich kurortach, najlepiej zrobisz, ozdabiając je obrazami i drobiazgami z motywami morskimi, rozgwiazdami i muszelkami. Apartamenty miejskie prezentują się ciekawie, ozdobione np. artystycznie oprawionymi zdjęciami z najciekawszych turystycznie dzielnic.

Dzięki takiemu wyborowi dekoracji goście poczują wyjątkowy klimat miejsca, w którym przebywają, a to uprzyjemni cały ich pobyt. Przełoży się też na pewno na pozytywne recenzje.

Wyposażenie mieszkania na wynajem

Turyści rzadko kiedy podróżują z całym dobytkiem. Zabieranie ze sobą naczyń, czajnika elektrycznego, pościeli czy ręczników byłoby niewygodne, a często i kosztowne. Dlatego przygotowując mieszkanie na wynajem, właściciel powinien przede wszystkim spróbować postawić się w sytuacji klienta, który chce spędzić kilka (lub więcej) dni poza własnym domem, do minimum ograniczając związane z tym trudności.

Lista wyposażenia obowiązkowego apartamentu na wynajem

Całe wyposażenie mieszkania powinno odpowiadać na potrzeby turystów. Dotyczy to zarówno przestrzeni sypialnianej, jak i przedpokoju, kuchni czy łazienki: podstawowa zasada jest taka, że gość ma poczuć się w wynajmowanym lokum jak najbardziej komfortowo i mieć pod ręką wszystkie niezbędne meble oraz sprzęty.

Kuchnia

W kuchni apartamentu na wynajem warto zainwestować w dobrej jakości sprzęt AGD i meble. Stół z wygodnymi krzesłami, lodówka, zlewozmywak z suszarką, piekarnik, kuchenka, zmywarka i mikrofalówka stanowią ważne elementy wyposażenia, którego oczekują właściwie wszyscy goście. Z pewnością mile widziane będzie też dodatkowe wyposażenie kuchenne, takie jak:

  • talerze, szklanki, kubki i sztućce,
  • garnki,
  • patelnie w kilku różnych rozmiarach,
  • sól, pieprz i ewentualnie inne przyprawy,
  • ekspres do kawy,
  • toster,
  • kawa, herbata i cukier w torebkach jednorazowego użytku.

Łazienka

Meble i armatura łazienkowa powinny być kompletne i najlepiej wykonane z dobrych, solidnych materiałów. Oprócz elementów takich jak toaleta, umywalka z lustrem, wanna i/lub kabina prysznicowa oraz szafki łazienkowe, zadbaj, by w pomieszczeniu znalazły się także drobiazgi ułatwiające turystom codzienną toaletę. Mowa o takich akcesoriach jak:

  • ręczniki,
  • mydło (jeśli zależy Ci na wysokim standardzie, dodatkowo możesz zaoferować gościom pakiet zawierający żel pod prysznic, szampon i ewentualnie inne elementy), 
  • solidny zapas papieru toaletowego.

W łazience mieszkania na wynajem musi też znaleźć się miejsce na pralkę, dzięki której lokatorzy będą mogli samodzielnie odświeżyć swoje rzeczy: jest to nieodzowny element, bez którego nie ma raczej co liczyć na długotrwałe rezerwacje.

Sypialnia

Centralnym miejscem w sypialni jest zawsze łóżko. Nie inaczej jest w apartamencie na wynajem. Aby goście dobrze się wyspali, musi ono być jak najwygodniejsze. Oczywiście każdy gość może preferować nieco inną miękkość materaca, dlatego najbezpieczniej jest zdecydować się na średnią.

Wielkość łóżka dopasuj do liczby osób, dla której przeznaczony jest apartament. Podróżowanie w pojedynkę nie jest częste, łatwiej też jednej osobie spędzić noc na łóżku dwuosobowym, niż odwrotnie, dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na duże łóżko. Jeśli rozmiar pomieszczenia na to pozwala, warto kupić łóżko typu „king size” – z pewnością przyciągnie ono więcej chętnych, niż np. kanapa. Jeżeli Twoje mieszkanie na wynajem może pomieścić całą rodzinę, oprócz łoża małżeńskiego postaw w nim także kilka mniejszych łóżek: mogą one być rozkładane.

Oprócz łóżka w sypialni lub wydzielonej z salonu strefie sypialnej powinny znaleźć się:

  • szafka nocna,
  • szafa na ubrania,
  • lampki do czytania,
  • opcjonalnie biurko i telewizor, jeśli pokój ma pełnić też rolę przestrzeni do pracy zdalnej i/lub przestrzeni do wypoczynku.

Salon

W salonie powinien znaleźć się:

  •  stół z krzesłami (chyba że umieszczono go już w kuchni, a przestrzenie są ze sobą połączone),
  • wygodna kanapa,
  • półka z książkami i/lub telewizor.

Jeśli inwestorowi zależy na ponadprzeciętnym zainteresowaniu mieszkaniem, zapewnienie dodatkowych atrakcji będzie świetnym pomysłem. Oddanie gościom do dyspozycji sauny lub ogrodowej bani w przypadku domu, ale też zestawu ogrodowego, grilla czy zbudowanie małej siłowni, zdecydowanie doda atrakcyjności apartamentowi i wyróżni go na portalach rezerwacyjnych. Noclegi w takich miejscach są poszukiwane, a na rynku jest ich naprawdę niewiele.

Przy mieszkaniach dla rodzin dobrym pomysłem będzie wyposażenie go w elementy rozrywkowe, takie jak gry planszowe, biblioteczka z książkami czy zabawki dla dzieci. Z pewnością będzie to miłym akcentem dla urozmaicenia rodzinnego wyjazdu.

Estetyczne i funkcjonalne urządzenie mieszkania pod wynajem może znacząco podnieść atrakcyjność oferty, przyciągając uwagę coraz bardziej wymagających klientów. Jeśli do tego zadbasz o wyposażenie apartamentu w ułatwiające życie drobiazgi, z pewnością możesz spodziewać się pozytywnych opinii i rosnącego grona najemców.

Zobacz również

Zrób to już teraz!
Dodaj swój apartament i zobacz jakie to proste!

Trwa ładowanie