Jak przygotować mieszkanie do wynajęcia przyjazne zwierzętom? Poradnik dla właścicieli pupili

Data: 05/11/2024

Podróżowanie z ukochanym pupilem to trend, który z roku na rok zyskuje na popularności. Coraz więcej osób nie wyobraża sobie wakacji bez swojego psa czy kota, co stawia przed właścicielami mieszkań na wynajem krótkoterminowy nowe wyzwania. 

Sprawdzamy, czy warto udostępnić mieszkanie na wynajem podróżującym ze zwierzętami oraz z jakimi obowiązkami i prawami się to wiąże. Jak urządzić mieszkanie pet friendly, aby mieć dużo zadowolonych gości, ale i zabezpieczyć swoje mienie?

Podróże ze zwierzętami a najem krótkoterminowy

Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie marki Brit (producenta karm dla zwierząt), niemal połowa Polaków posiada w swoim gospodarstwie domowym co najmniej jednego psa, a 35% – kota. Ponadto, aż 2/3 opiekunów psów postrzega je jako członków swojej rodziny, co dodatkowo podkreśla znaczenie tej relacji.

Około 58% właścicieli zwierząt uznaje podróżowanie z nimi za trudne, głównie z powodu wymagań dotyczących transportu i akceptacji zwierząt w miejscach noclegowych. Niemniej jednak, popularność podróży z czworonogami rośnie, co skłania hotele i inne miejsca do oferowania bardziej przyjaznych zwierzętom usług (źródło: Hepper).

Standardowe hotele i pensjonaty rzadko zgadzają się na przyjazd gości z futrzanym pupilem. Rodziny ze zwierzętami szukają więc innych możliwości: jedną z nich jest najem krótkoterminowy.

Wynajem mieszkania przyjaznego zwierzętom – korzyści dla właściciela

Możliwość przyjazdu z pupilem czyni ofertę mieszkania na wynajem bardziej atrakcyjną i przyciąga gości, którzy szukają miejsc przyjaznych zwierzętom. Dzięki temu trafiasz do grupy odbiorców, którzy chętniej wybiorą Twoje mieszkanie zamiast tych, które nie akceptują zwierząt. Mieszkań przyjaznych zwierzętom na platformach rezerwacyjnych jest niewiele, co oznacza mniejszą konkurencję i większe szanse na szybkie zapełnienie kalendarza rezerwacji. 

Pobyt zwierząt w mieszkaniach wiąże się też z dodatkowymi dochodami. Zgodnie z regulaminem Renters, pobyt zwierzęcia wiąże się z jednorazową opłatą w wysokości 100 zł za cały pobyt. Te dodatkowe środki mają rekompensować koszty utrzymania czystości i zabezpieczenia mieszkania, generując dodatkowy dochód bez dużych nakładów finansowych.

Kolejnym profitem jest stała baza klientów. Jeśli zadbasz o komfort zarówno zwierząt, jak i ich właścicieli, możesz liczyć na powroty gości. Dla wielu podróżnych znalezienie miejsca faktycznie przyjaznego zwierzętom jest trudne, więc mieszkania oferujące odpowiednie udogodnienia stają się ich naturalnym wyborem na przyszłe wyjazdy. Zadowoleni klienci nie tylko wrócą, ale także polecą Twoje mieszkanie innym. Możesz dodatkowo zachęcać gości do robienia zdjęć swoich pupili w Twoim apartamencie, co posłuży do promowania oferty.

Mieszkanie przyjazne zwierzętom, czyli jakie?

Udostępnienie mieszkania gościom podróżującym ze zwierzętami to nie tylko wymienione korzyści, ale i zgoda na ewentualne dodatkowe zabrudzenia czy uszkodzenia. Koty, psy i inne zwierzęta gubią przecież futro, które pozostaje na kanapach, krzesłach i dywanach, mogą też podrapać meble i przybrudzić ściany. Aby zminimalizować ryzyko szkód i poprawić doświadczenia najemców, właściciel mieszkania pet friendly musi pamiętać o kilku zasadach. Sprawią one, że lokum będzie dla czworonogów bezpieczne i komfortowe, zmniejszy też prawdopodobieństwo kłopotów.

Jak urządzić mieszkanie do wynajęcia przyjazne zwierzętom?

W trosce o bezpieczeństwo zwierząt, warto zabezpieczyć balkony i tarasy, montując siatki ochronne oraz odpowiednie blokady okien i drzwi, szczególnie w mieszkaniach na wyższych piętrach. W przypadku, gdy montaż jest niemożliwy, warto umieścić informację o tym, by nie wpuszczać zwierzęcia w dane miejsce. Usuń potencjalne zagrożenia i zapewnij wystarczająco dużo miejsca, aby zwierzęta mogły swobodnie się poruszać. 

Zwierzęta potrzebują też wygodnego miejsca do odpoczynku. Posłania i legowiska zapewnią zwierzakom poczucie bezpieczeństwa i pomogą im szybciej zaaklimatyzować się w nowym otoczeniu. Wybieraj takie, które są łatwe do prania i odporne na sierść, co ułatwi utrzymanie czystości.

Należy być też ostrożnym w wyborze roślin w mieszkaniu – nie wszystkie pięknie wyglądające kwiaty są bezpieczne dla naszych pupili. Dlatego przed zakupem jakiejkolwiek rośliny warto upewnić się, że nie stanowi ona zagrożenia dla zwierząt domowych. Aby uniknąć niebezpieczeństwa, warto postawić na rośliny, które są całkowicie bezpieczne dla zwierząt, takie jak storczyki, paprocie czy zioła. Jeśli nie jesteś pewien czy dana roślina jest bezpieczna, lepiej zrezygnować z jej zakupu. 

Przydatne dodatki

Warto zadbać o przedmioty pierwszej potrzeby. Zapewnienie misek na wodę i jedzenie to mały, ale niezwykle ważny gest. Najlepiej sprawdzą się miski w neutralnych kolorach, z antypoślizgowym spodem, które są łatwe do czyszczenia. 

Aby umilić czas zwierzętom i zmniejszyć ich stres w nowym miejscu, warto zapewnić atrakcyjne dla zwierzaków zabawki, gryzaki, czy piłki. Dzięki nim zwierzęta są zajęte i spokojniejsze, co również minimalizuje ryzyko zniszczeń w mieszkaniu.

Mieszkanie pet friendly: prawa i obowiązki najemcy oraz właściciela

Aby uniknąć konfliktów i potencjalnych dodatkowych kosztów, a także uczynić pobyt gości z czworonogami w mieszkaniu jak najbardziej komfortowym, warto zadbać o precyzyjne określenie zasad, które będą w nim obowiązywać. Pamiętaj, że jako właściciel mieszkania na wynajem przyjaznego zwierzętom masz pełne prawo określić zasady (spisane np. w formie regulaminu) i egzekwować ich przestrzeganie. Możesz jasno określić, że np. umieszczanie psa na kanapie lub łóżku jest zabronione, a także poprosić o zachowanie porządku, odkurzenie mieszkania przed wyjazdem oraz odpowiednią opiekę i kontrolę nad zwierzęciem podczas pobytu. W regulaminie warto także jasno określić, jakie zwierzęta są akceptowane (np. psy, koty), a jakie nie (np. zwierzęta egzotyczne, jadowite). Ważne jest również uwzględnienie ewentualnych ograniczeń dotyczących wielkości, rasy czy liczby zwierząt. Czytelne zasady dotyczące zwierząt w mieszkaniu pomagają uniknąć późniejszych nieporozumień.

Obowiązki gościa

Goście powinni dbać o czystość po swoich zwierzętach zarówno wewnątrz mieszkania, jak i na zewnątrz, np. w ogrodzie czy na tarasie. Utrzymanie porządku jest kluczowe, aby zapewnić komfort wszystkim użytkownikom przestrzeni. Z naszych doświadczeń wynika, że choć większość pupili jest dobrze wychowana, wpadki mogą się zdarzyć, dlatego właściciele zwierząt powinni być gotowi na pokrycie kosztów ewentualnych napraw. 

Ważne jest, aby goście kontrolowali swoje zwierzęta, by nie zakłócały spokoju sąsiadów, np. poprzez ciągłe szczekanie. Zbyt głośne zachowanie pupili może prowadzić do konfliktów, dlatego musimy być przygotowani na zarządzanie sytuacjami związanymi z hałasem.

Krótko mówiąc, oferowanie mieszkania przyjaznego zwierzętom może znacząco zwiększyć rentowność i wyróżnić Twoją ofertę na portalach rezerwacyjnych. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest inwestycja w udogodnienia oraz jasne, transparentne zasady, które zapewnią zadowolenie zarówno gościom, jak i ich czworonożnym przyjaciołom.

Artykuł został przygotowany we współpracy z ekspertkami od relacji z gośćmi Renters, Patrycją Hełdak i Justyną Ogórek.

Zobacz również

Zrób to już teraz!
Dodaj swój apartament i zobacz jakie to proste!

Trwa ładowanie