Małe mieszkanie na wynajem krótkoterminowy: łóżko małżeńskie czy rozkładana sofa?

Data: 15/01/2024

Łóżko jest bardzo istotnym elementem wyposażenia każdego mieszkania. Zdecydowanie wpływa ono na komfort pobytu, zapewniając wygodę, odpoczynek i dobry sen gościom. A przecież decydując się na nocleg, najbardziej im na tym zależy.

Przy aranżacji mieszkania właściciele często napotykają w tej kwestii spory problem. Na tym etapie muszą zastanowić się, jak urządzić przestrzeń i jakie łóżko wybrać. Szczególną zagwozdkę mają właściciele małych apartamentów, ponieważ niewielki metraż nie daje dużej swobody w aranżacji przestrzeni. Dlatego konieczne jest staranne przemyślenie, aby dokonać rozsądnego wyboru spośród dostępnych opcji.

Duże łóżko dla dwojga w mieszkaniu, nazywane również „queen size” lub „king size” jest dodatkowo wyróżniane przez portale rezerwacyjne. To też popularny wybór gości, który jednocześnie stanowi wyzwanie w przypadku małych mieszkań.

Przedstawiamy kilka możliwości aranżacji łóżka w małym apartamencie.

Wydzielona strefa sypialniana

Z pewnością najlepszą opcją jest aranżacja oddzielnego pomieszczenia jako sypialni. Jednak nie każde mieszkanie jest na tyle duże, żeby móc to zrobić. W takiej sytuacji w kawalerce możemy samodzielnie wydzielić specjalną strefę sypialnianą. Popularnym rozwiązaniem jest wykorzystanie do tego ścianek działowych, którymi skutecznie oddzielimy wybraną przestrzeń. Świetnie nadadzą się tutaj tanie płyty kartonowo-gipsowe.

Inną możliwością jest wykorzystanie drzwi przesuwnych. Dostępne są one w wielu wariantach. Możemy wybierać spośród ażurowych, drewnianych, szklanych czy takich w formie luster, które optycznie powiększą niewielką przestrzeń. Każda z opcji, oprócz wydzielenia strefy sypialnianej, nada apartamentowi niepowtarzalnego stylu. Drewno będzie idealne do mieszkania boho, a szkło z metalem świetnie wpisze się w styl loftowy. Drzwi przesuwne cechują się też dużą praktycznością, ponieważ w razie potrzeby można je schować w ścianie.

Następną opcją jest wykorzystanie łatwo przestawnych parawanów lub też tkaninowych kurtyn, które zapewnią prywatność i dodatkowo ocieplą wnętrze mieszkania. 

Przykładem zastosowania funkcjonalnego rozwiązania w postaci drzwi przesuwnych jest apartament Kościuszki 39/5 w Krakowie, w którym maksymalnie wykorzystano potencjał przestrzeni. W zaledwie 31-metrowym mieszkaniu znajduje się zarówno strefa relaksacyjna, sypialniana i jadalniana.

Wynajmij apartament
Kościuszki 39/5 w Krakowie

Zobacz w noclegi.renters.pl

Rozkładana sofa

Jeśli nie chcemy wydzielać strefy sypialnianej z łóżkiem dla dwojga, możemy zdecydować się na samą rozkładaną kanapę w salonie. W tym przypadku jedno pomieszczenie będzie wielofunkcyjne, pełniąc jednocześnie funkcję noclegową i relaksacyjną. Jednak ten wybór niesie za sobą sporo minusów, dostrzegalnych przez samych gości. Nic dziwnego, ponieważ rozkładana sofa zapewnia mniej korzystne warunki snu. Poza tym występuje tu konieczność samodzielnego ścielenia kanapy, co dla wielu gości jest kłopotliwe i obniża komfort pobytu.

Mieszkanie na wzór pokoju hotelowego

Jak już wspominaliśmy, bez wątpienia w apartamencie na wynajem łóżko jest najważniejszym elementem wyposażenia. Goście jadący na jedno– lub dwudniowy nocleg, przede wszystkim pragną komfortowego snu. W związku z tym, warto rozważyć aranżację apartamentu na wzór pokoju hotelowego, co z pewnością spełni oczekiwania wielu odwiedzających. W takim przypadku warto postawić na duże łóżko umieszczone w salonie, z pominięciem wyraźnej strefy relaksacyjnej, takiej jak sofa i stolik kawowy. Ta minimalistyczna koncepcja może okazać się doskonałym wyborem dla gości, którym zależy głównie na wygodnym noclegu.

Świetnym przykładem takiej aranżacji jest Villa Mistral w Świnoujściu. W tym apartamencie typu studio właściciel zdecydował się na komfort snu gości, ograniczając tym samym strefę dzienną.

Wynajmij apartament
Villa Mistral w Świnoujściu

Zobacz w noclegi.renters.pl

Co wybrać?

Przy decyzji o wyborze łóżka i aranżacji małej przestrzeni niezbędne jest zastanowienie się nad tym, kto będzie odwiedzał nasz apartament. Czy raczej będą to osoby na jeden nocleg czy też rodzina na kilkudniowy wyjazd? Każdy gość ma swoje indywidualne preferencje i poszukuje czegoś innego, dlatego bez względu na to, na które rozwiązanie się zdecydujemy, z pewnością znajdzie ono swoich zwolenników.

Zrób to już teraz!
Dodaj swój apartament i zacznij zarabiać więcej.

Trwa ładowanie