Apartament eco-friendly: jakie rozwiązania wybrać, aby zmniejszyć koszty utrzymania mieszkania?

Data: 15/01/2024

Apartamenty na wynajem przyjazne środowisku są dziś szczególnie doceniane, zarówno przez gości, jak i portale rezerwacyjne. Na przykład popularny serwis Booking.com dodatkowo wyróżnia takie obiekty na swojej stronie. Zostają one opatrzone specjalną etykietą „Travel Sustainable”, która potwierdza zaangażowanie i troskę o środowisko właściciela mieszkania. Co więcej sprawia to, że te lokale są mocniej promowane przez portal rezerwacyjny i wyświetlają się klientom na stronie jako pierwsze, w porównaniu do tych, które nie mają ekologicznych rozwiązań. Wszystko po to, by ograniczyć gwałtowne zmiany klimatyczne.

W jaki sposób sprawić, aby nasz apartament zyskał miano „eco-friendly”? Przedstawiamy szereg rozwiązań, do których zastosowania zachęcamy właścicieli mieszkań.

Energooszczędne żarówki

W apartamencie warto zainstalować żarówki LED, które zużywają do 90% mniej energii niż tradycyjne, żarnikowe. Co więcej wyróżniają się one dłuższą żywotnością, w związku z czym nie będzie konieczności ich częstej wymiany.

Wybór sprzętu AGD

Przy wyborze urządzeń AGD do mieszkania, zwróćmy uwagę na ich klasę efektywności energetycznej. Określana jest ona w skali od A do G, gdzie A jest najbardziej energooszczędną opcją. Uwzględnienie klasy energetycznej jest szczególnie ważne przy sprzętach kuchennych, które zużywają zwykle najwięcej prądu. Dlatego lodówkę, zmywarkę, piekarnik czy płytę indukcyjną wybierzmy o wyższym parametrze efektywności energetycznej, co pozwoli zmniejszyć rachunki za prąd.

Jednak zanim zdecydujemy się na dany sprzęt, przemyślmy czy na pewno jest on niezbędny. W dużej mierze wpływ na to ma fakt, kto będzie gościł w naszym apartamencie i na jak długi czas go wynajmujemy. Piekarnik na przykład doceniają goście szukający dobrze wyposażonych apartamentów na dłuższe pobyty. Jego obecność znacznie podnosi atrakcyjność mieszkania, ale w obiektach wynajmowanych na doby nie ma aż tak wielkiego znaczenia. Kolejną kwestią jest lodówka – wybór tej mniejszej, hotelowej, w zupełności wystarczy przy kilkudniowych pobytach, a jednocześnie pozwoli właścicielom ograniczyć zużycie prądu.

Przy decydowaniu się na telewizor w mieszkaniu, zwróćmy uwagę na jego klasę energetyczną, ale też na rodzaj ekranu, który ma duży wpływ na zużycie energii elektrycznej. Najmniej prądu generują telewizory wykorzysujące technologię LED, OLED lub QLED.

Oszczędność wody – jak ją osiągnąć?

Istnieje szereg rozwiązań, które pozwolą zaoszczędzić wodę w wynajmowanym apartamencie. Wiele z nich ma zastosowanie w łazience. Po pierwsze na etapie urządzania wnętrza, wybierzmy prysznic zamiast wanny. Różnica w zużyciu wody jest niebagatelna – biorąc prysznic możemy oszczędzić około 10x mniej wody niż w przypadku kąpieli w wannie.

Montaż podwójnej spłuczki w toalecie również będzie świetnym pomysłem. Specjalne – wodooszczędne – mogą zaoszczędzić aż 50% wody potrzebnej do spłukania.

Zainstaluj perlator wody, który ją napowietrzy. Ten tani element pozwoli ograniczyć przepływ wody nawet o 80%. To rozwiązanie szczególnie sprawdzi się w bateriach umywalkowych, ale też tych kuchennych i w słuchawkach prysznicowych. Perlator wygląda jak sitko z niewielkimi oczkami i występuje w dwóch odmianach. Możemy kupić taki z gwintem wewnętrznym, który montuje się w środku baterii. Drugą opcją jest perlator z gwintem zewnętrznym, który nakręca się na wylewkę.

Przypominaj gościom, by oszczędzali wodę i energię

Mieszkanie, które wykorzystuje szereg rozwiązań przyjaznych środowisku, otrzymuje od nas specjalne naklejki, które umieszczamy w wynajmowanym apartamencie. Przypominają one naszym gościom o konieczności oszczędzania prądu i wody.

Segregacja odpadów i ograniczanie jednorazówek

Prostym sposobem, który zdecydowanie doda mieszkaniu ekologiczności, jest segregowanie śmieci. Warto postawić w mieszkaniu kilka koszy na odpady. Wyrzucanie śmieci do dedykowanych pojemników na plastik, papier i szkło, z pewnością pozytywnie wpłynie na środowisko i opinię gości.

W Renters staramy się stopniowo odchodzić od stosowania kosmetyków i opakowań jednorazowych, które generują dużo odpadów. Zamiast zapewniania gościom wielu małych buteleczek do higieny przy każdej rezerwacji, umieszczamy specjalne dozowniki do mydła, szamponu i płynu pod prysznic. To rozwiązanie pozwala na redukcje dużej części produkowanych przez nas odpadów.

Zastosowanie tych prostych i często niskobudżetowych zmian sprawi, że twoje mieszkanie będzie dodatkowo promowane w serwisach rezerwacyjnych i zwiększy się jego obłożenie.

Zrób to już teraz!
Dodaj swój apartament i zacznij zarabiać więcej.

Trwa ładowanie