Jak prawidłowo zachować się podczas noclegu w apartamencie: od rezerwacji do wyjazdu

Data: 05/01/2024

W świecie zróżnicowanych ofert noclegów, począwszy od weekendowych wyjazdów do miasta, pracy zdalnej lub poszukiwania idealnego miejsca na urlop, kluczowym elementem udanego pobytu jest znajomość zasad i procedur wynajmu apartamentu. Przechodząc przez etap rezerwacji aż po wymeldowanie, istnieje kilka kluczowych punktów, które warto mieć na uwadze, aby uniknąć stresu i zagwarantować sobie komfortowy pobyt. Oto przewodnik po zasadach, które sprawią, że Twój czas spędzony w wynajmowanym lokalu będzie niezapomniany i bezproblemowy.

Na etapie rezerwacji

Zwracaj uwagę, co wchodzi w cenę wynajmu. Zwykle są to zużywane media, podstawowy zestaw kosmetyków, pranie pościeli i ręczników, nocleg dla ustalonej z góry liczby osób oraz sprzątanie końcowe. Bardzo często zdarza się, że pobyt zwierzęcia, opłata klimatyczna czy parking są dodatkowo płatne. Dobrze też wiedzieć, że w Renters po 8 dniach w apartamencie przysługuje Ci bezpłatna wymiana ręczników. Zgłoś nam wcześniej chęć zmiany, a my zajmiemy się resztą.

Check-in i check-out

Po opłaceniu rezerwacji goście Renters dostają nagraną, dokładną instrukcję, pokazującą jak dotrzeć do apartamentu. Zameldowanie i wymeldowanie odbywają się u nas bezkontaktowo. Zwykle przy drzwiach lokalu znajduje się skrytka, w której są klucze, a w dniu noclegu goście dostają kod do jej otwarcia. Niektóre apartamenty wyposażone są w specjalne klamki na kod, a w sporadycznych przypadkach sejf z kluczami oddalony jest do 200 metrów od mieszkania.

Wymeldowanie wygląda podobnie – klucz, pilot i ewentualnie kartę parkingową należy zostawić we wcześniej ustalonym miejscu. Pamiętaj, żeby przestrzegać godzin wymeldowania, bo apartament trzeba przygotować na przyjazd kolejnych gości.

Od razu informuj o wszelkich problemach

Jeśli na początku swojego pobytu zauważysz jakieś zniszczenia lub inne nieprawidłowości, zrób zdjęcia i niezwłocznie zgłoś to właścicielowi. To dla niego naprawdę cenna informacja, która pozwoli udowodnić, że ewentualne zniszczenia nie są Twoją winą i znajdowały się one przed przyjazdem. Od pierwszego dnia pobytu to Ty ponosisz pełną odpowiedzialność za wszelkie szkody wyrządzone w lokalu. To znaczy, jeśli wybrudzisz dywan, zniszczysz meble, sprzęt lub zbijesz lustro, może zostać za to obciążony finansowo. Niezgłoszenie nieprawidłowości w mieszkaniu na samym początku, w żadnym stopniu nie zwalnia gościa z odpowiedzialności za nie. Natomiast jeśli przez przypadek zniszczyłeś coś w lokalu, warto przyznać się i szczerze poinformować o tym właściciela. W końcu uczciwość i komunikacja to podstawa.

W przypadku, gdy apartament odbiega od deklarowanego w rezerwacji lub zdjęciach standardu, masz prawo do złożenia reklamacji.

Hałas i imprezy, czyli nie zapominaj o sąsiadach

Jednym z kluczowych punktów zachowania podczas noclegu w apartamencie jest unikanie generowania nadmiernego hałasu i imprezowania do późnych godzin nocnych. Niestety, takie zachowania są bardzo uciążliwe dla sąsiadów, którzy niejednokrotnie składają skargi do właścicieli lub spółdzielni mieszkaniowych. Dlatego przestrzegaj zasad ciszy nocnej, która trwa w godzinach 22.00-6.00. W tym czasie nie organizuj głośnych imprez, które mogą naruszyć mir domowy innych mieszkańców budynku. Na ich miejscu na pewno również nie chciałbyś niedogodności w postaci hałasu w późnych godzinach nocnych.

Warto zaznaczyć, że sąsiedzi w takiej sytuacji mogą zadzwonić na policję, a wtedy czeka Cię znacznie więcej nieprzyjemności. Takich jak przyjazd służb i postepowanie w związku z dokonaniem przestępstwa zakłócenia miru domowego mieszkańców, które uregulowane jest w kodeksie karnym.

Inne zasady obowiązujące podczas noclegu

Jeśli rezerwujesz apartament dla dwóch osób, w trakcie pobytu mogą tam przebywać wyłącznie deklarowane dwie osoby. Nieprzestrzeganie tej zasady może skutkować dodatkowymi opłatami.

Kwestia pobytu ze zwierzętami jest kolejnym punktem, który warto poruszyć. Po pierwsze należy sprawdzić czy dany apartament zezwala na przebywanie czworonogów. Jeśli tak, oznacza to, że został on odpowiednio przystosowany do pobytu Twojego pupila.

We wszystkich apartamentach palenie papierosów jest bezwzględnie zakazane.

W jakim stanie zostawić apartament?

W skrócie można powiedzieć, że powinniśmy opuścić apartament w takim stanie, w jakim do niego weszliśmy pierwszego dnia. Po zakończonym pobycie każdego gościa, mieszkanie jest poddawane oględzinom i sprawdzany jest jego stan. Weryfikacji podlega tu wyposażenie, a wszelkie odstępstwa od stanu pierwotnego będą wymagały zapłaty ze strony klienta.

Przed opuszczeniem mieszkania mile widziane jest pozbycie się bałaganu. Nasz personel zadba o gruntowne posprzątanie po każdym gościu, jednak mimo to warto umyć brudne naczynia, wyrzucić śmieci do kosza i odłożyć wszystkie rzeczy na miejsce, aby pozostawić apartament w ogólnym porządku. W skrócie można powiedzieć, żeby po prostu zostawić lokal w takim stanie, w jakim chcielibyśmy, żeby goście zostawili również nasze mieszkanie.

Znając te zasady i mając świadomość konsekwencji ich nieprzestrzegania, oszczędzimy sobie niepotrzebnego stresu, a każdy wyjazd będzie znacznie przyjemniejszy. Z pewnością pozwoli Ci to uniknąć dodatkowych kosztów i potencjalnego rozczarowania.

Znajomość zasad i regulaminu wynajmowanego apartamentu to podstawa udanego pobytu!

Zrób to już teraz!
Dodaj swój apartament i zacznij zarabiać więcej.

Trwa ładowanie